Řecko OnLine

cestovatelský web

Řecký ostrov Lesbos

Posted on in Nezařazené

Na severovýchodě Egejského moře, pouze osm kilometrů od pobřeží Turecka, se nachází třetí největší řecký ostrov Lesbos. Má rozlohu více než 1.600 kilometrů čtverečních a trvale zde žije téměř 85.000 ostrovanů.

Na Lesbosu se nachází plodná zem a to je důvodem, proč se tomuto ostrovu často přezdívá “ostrov oliv”. Na olivovníky tady turisté budou narážet doslova všude, kde se ocitnou. Hlavní město se jmenuje Mytilene a ti, kdo do něj během dovolené zavítají, si v něm mohou prohlížet zbytky starého města, původní architekturu, muzeum a množství nejrůznějších kostelů.

Ostrov Lesbos se během posledních několika let téměř vůbec nezměnil a a snahou místních obyvatel je nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu. Ale i tak se zde dají najít celkem pulzující a živá střediska, ideální pro ty turisty, kteří i během své dovolené požadují, aby to v jejich nejbližším okolí žilo. Ze všech ostrovů v Egejském moři má nejvyšší počet slunečních dní v roce a v létě se zde teploty normálně pohybují v rozmezí 35 – 40 stupňů.

Lesbos je především hornatý ostrov, ale ani tak není v žádném případě vyprahlý a suchý. Vznikl, stejně jako téměř všechny ostrovy Řecka, vlivem sopečné činnosti. To dokazuje několik miliónů let starý zkamenělý les, na který se návštěvníci ostrova jezdí dívat na západ Lesbosu. Na Lesbos také hodně často míří návštěvníci s kožními a zažívacími problémy, protože tyto choroby se zde léčí u letovisek Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Valná většina cestovatelů si však ostrov Lesbos volí pro svou dovolenou především kvůli jeho nádherným plážím. Řada z nich byla oceněna modrou vlajkou, což jen svědčí o jejich čistotě a kvalitě. Mezi těmi nejlepšími stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Po horkém dni stráveném na vyhřátých plážích je ideální posedět v některé ze zdejších hospůdek nebo restaurací a k večeři si pochutnat na některém z chutných pokrmů z čerstvě ulovených ryb.

Lesbos je velmi populárním ze zdejších prázdninových cílů pro vyznavače pěší turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž najít tak okouzlující přírodu jako na tomto ostrově. K vidění je zde skoro 300 druhů volně žijících opeřenců.