Řecko OnLine

cestovatelský web

Řecký ostrov Ithaka

Posted on in Nezařazené

Ithaka je řecký ostrov, který patří ke skupině Jónských ostrovů. A i když se řadí spíše k malým ostrovům (jeho rozloha je jen necelých 100 kilometrů čtverečních), je možné si zde dokonale odpočinout a prožít zde moc příjemnou dovolenou. Je dlouhý jen cca. 30 km, ale i tak přímo nabádá k podrobnému poznávání místní přírody ať už ze sedla jízdního kola, pešky nebo vypůjčeným automobilem.

Ostrov Kefalonia, který je mezi turisty zatím populárnější než Ithaka, leží od Ithaky necelé 4 km, a protože na Ithace samotné není letiště, většina návštěvníků se k Ithace přepravuje z Kefalonie lodí. Lodí je možné se z Ithaky dopravit též na nedalekou Lefkadu, všeobecně proslavené Korfu či dokonce na řeckou pevninu do přístavu Patras.

Ithaka se neřadí mezi neúměrně turisticky rušné a navštěvované ostrovy. Díky tomu si pořád drží svůj nenucený charakter a hlavně permanentní pohodu. Vzhledem k příjemnému podnebí je ostrovní příroda prakticky pořád zelená a v velmi často se zde vyskytují borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K poznávání ostrova si lze vedle nejrůznějších aut a skůtrů půjčit člun s motorem, na kterém se dá nejen objet ostrov kolem dokola, ale též se vypravit na nedaleké sousední ostrovy. Na ty, kdo cestu absolvují, zde čeká klid, pohoda a prakticky žádní výletníci. Co víc je možné si přát? Navíc byly skoro všechny ithacké pláže oznámkovány modrou vlajkou za čistotu vody.

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají zdejší pamětihodnosti a působivá krajina typická pro Středomoří. Unikátním zážitkem bývá cesta na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na mnoha místech se dají spatřit typické středomořské kostelíky, jež bývají rozmístěny skoro na každém řeckém ostrově.

Za nákupy je ideální vypravit se do přístavu a též hlavního města ostrova. Podél hezké zátoky byla postavena řada různě namalovaných domečků, obchodů s památkovými předměty a kaváren s občerstvením. Pro labužníky vyžívající se v atmosféře ostrovů Středozemního moře, pro ty, co hledají odpočinek a relaxaci či dokonce přesvědčené romantiky je Ithaka ideálním místem pro strávení dovolené.