Řecko OnLine

cestovatelský web

Řecký ostrov Kos

Posted on in Nezařazené

Kos, ostrov náleřející Řecku, též nazývaný ostrov slavného Řeka Hippokrata podle známého zakladatele moderního lékařství, jež se zde narodil, leží na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy.

Kos je podlouhlého tvaru a rozkládá se na ploše téměř 300 km2. Jeho délka činí 50 kilometrů a široký je asi 2 – 10 km. Stálý pobyt zde má kolem 30 tisíc obyvatel, z nichž většina je činná na poli cestování.

Reliéf ostrova utváří, na rozdíl od většiny ostrovů v Řecku, především níže položené planiny. Jediné pohoří ostrova, Dikeos, se nachází podél jižního pobřeží. Jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 m. Ostrovu dala vzniknout sopečná činnost a takz toho důvodu se tady nalézá hezká řádka termálních pramenů s léčivými účinky a blahodárným vlivem na lidský organismus.

Na ostrově je velmi příjemné a stálé počasí. Návštěvníky na ostrov lákají hlavně dlouhé pláže s jemným pískem či drobnými oblázky s nikterak prudkým vstupem do hezky vyhřáté mořské vody, malebná subtropická příroda, vesničky plné romantiky, ve kterých má člověk pocit, že se zde zastavil čas a také velké množství historických památek.

V první řadě hlavní město Kos, známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem, bývá častým cílem turistů mířících za poznáním. Nejznámějšímu lékaři dějin byla věnována nejproslulejší památka ostrova Kos Asklépion. Ten se ve starověkém Řecku stal největší tehdejší zdravotní institucí a v jeho útrobách se nacházela Hippokratova lékařská škola.

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž též dnešními dny. Široké možnosti nákupů najdou turisté v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Ostrov Kos bývá často volen coby výchozí bod pro výlety do Bodrumu v Turecku, jež je od pobřeží ostrova vzdálen jen asi 4 kilometry.