Řecko OnLine

cestovatelský web

Kalymnos v Řecku

Posted on in Nezařazené

Řecký ostrov Kalymnos se nachází ve vodách Egejského moře a je 4. největším ostrovem řecké skupiny ostrovů s názvem Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí pestrou historii, o čemž svědčí značné množství rozličných archeologických objektů, jež jsou roztroušeny po celém ostrově. Kromě nich návštěvníkům nabízí značné množství úžasných pláží a malebné ostrovní vesničky doslova nabádají k večerním procházkám. Ostrov je také známý pěstováním mořských hub a kvůli atraktivním lezeckým terénům jej hojně vyhledávají horolezci.

Kalymnos se nachází nedaleko Turecka, zhruba uprostřed mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho povrch je poměrně hornatý. Podél západního pobřeží se nacházejí romantické zátoky a pláže, východní část Kalymnosu je spíše pustinou. Celková rozloha ostrova je cca. 100 km2. Podnebí je typicky středomořské. V průběhu sezóny se návštěvníci ostrova mohou hřát při teplotách kolem 30°C a srážky jsou zde jen skutečně výjimečné.

Hlavním městem ostrova je Pothia, někdy též nazývaná Kalymnos. Právě zde je na každém kroku cítit, že ostrov leží v samotném centru lovu mořských hub. Během toulek po okolí tu návštěvníci nacházejí spousty obchodů a obchůdků, jež tento suvenýr prodávají. Hlavní je se nenechat obelstít a zvolit ten správný. Dobrá mořská houba má tmavou barvu a velké množství průduchů.

Ostrov Kalymnos však nabízí řadu dalších míst, která se určitě vyplatí navštívit. Za všechny je třeba zmínit například dřívější hlavní město Chorio s starodávným hradem a pozůstatky starobylého kostela.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, hezkým zážitkem je i návštěva blízkého ostrova Telendos. Pro horolezce je však cesta na něj přímo povinností. Je zde více než 40 sektorů a ideálním obdobím pro lezení je jaro. Strmé vápencové skály sem vábí příznivce z celého světa.