Řecko OnLine

cestovatelský web

Řecký ostrov Evia

Posted on in Nezařazené

Řecký ostrov Evia leží v Egejské moři a je druhým největším ostrovem v této části Egejského moře. Nachází se u východních břehů Řecka a zároveň patří k souostroví Sporady. Jeho délka je 175 kilometrů a počet obyvatel je cca. 217 000.

Symbolem Evie je vrchol Dirfys s výškou 1750 metrů, jež je současně nejvyšším bodem ostrova. Evia je hlavně hornatá, což určitě ocení všichni vyznavači turistiky a pěších procházek. S pevninou je tento ostrov spojen několika mosty, k dopravě lze využít i trajekt. Cesta lodí trvá pouhých 45 minut.

Populární prázdninové městečko Pefki je pojmenováno po borovicích, které se nacházejí po celém povrchu ostrova a turistům skýtají chladivý stín jako štít před sluníčkem. V letovisku najdou návštěvníci Evie vše, co k prožití klidné dovolené potřebují. Nacházejí zde čisté pláže, průzračně čisté moře, pěší zóny s bary a restauracemi. Leží zde též malebný přístav. Každý den v hlavní sezoně se zde pořádají trhy, kde je možné zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a právě z vody vytažené ryby.

Symbolem tohoto městečka je dlouhá pláž, kde je možné si zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je písčitá, někde však jsou malé oblázky, které postupně přechází ve větší kameny. Pláž odděluje od Pefki široká promenáda, která je ideální pro dlouhé procházky. Posedět mohou návštěvníci v některé z místních taveren a vychutnat si pohostinnost zdejších lidí.

Hlavní město se jmenuje Chalkida a v současnosti tu bydlí asi 50.000 obyvatel. Nachází se tu průmyslový přístav, jež je zajímavou podívanou pro turisty, kteří sem zavítají během procházky podél pobřeží. Další zajímavostí je průplav Evoikos, který má šířku pouhých 40 metrů. V samotné Chalkidě si určitě nesmí návštěvníci nechat ujít prohlídku historického jádra, muzeí nebo projít se podél pobřeží, kde jsou otevřeny restaurace, kavárny a nejrůznější hotýlky.