Řecko OnLine

cestovatelský web

Ostrov želv Zakynthos

Posted on in Nezařazené

Nejpůvabnější ostrov v Jónském souostroví je známý ostrov Zakynthos. Dá se bez zbytečných slov popsat coby bohatý a zelený kus země, na kterém se krčí romantické horské vesnice a mnoho nejrůznějších klášterů. Hlavní město ostrova nese stejný název jako ostrov sám, tudíž Zakynthos. Jméno je odvozeno od divokých hyacintů, které zde na ostrově každé jaro rozkvétají po celém ostrově.

Na Zakynthosu se určitě nebudou nudit ti, kteří mají rádi krásy přírody a její poznávání. Známou raritou ostrova je pláž Xigia. Jde o malou pláž z oblázků, v jejíž blízkosti se uvolňuje pod vodou značné množství síry. Voda se tu barví doběla, je hodně cítit sirnatými sloučeninami a má léčivé účinky. Romantici naopak se často vydávají ke Mizithreským skalám, jež hrají svůj důležitý part v bájích o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva slibuje lásku po celý zbytek života.

Na Zakynthosu se také nalézá největší zoologická zahrada v jihozápadní části Řecka. K vidění tu jsou stovky nejrůznějších zvířat od obojživelníků přes ptáky až po savce. ZOO nese název Kamenný Askos a jeho procházku by si neměl nikdo z turistů nechat ujít.

K odpočinku doslova vybízejí ty nejpřitažlivější pláže s bílým jemným pískem. Tou nejpopulárnější a nejfotografovanější je Navaggio (nebo též pláž Ztroskotání), u které se turisté cachtají a plavou v blankytně zbarveném moři, ze kterého až bolí oči.

Symbolem ostrova je však želva Caretta Caretta. Ta sem každým rokem přiláká tisíce zvědavých turistů, protože se zde v letních měsících rozmnožuje a klade do písku svá vajíčka. Bohužel díky velké turistické vytíženosti ostrova se však stala ohroženým druhem a je zákonem striktně chráněná. Setkání s těmito živočichy je možné absolvovat na jihu ostrova, avšak je nutné mít na paměti, že vzhledem k jejich výskytu jsou zde zakázány veškeré vodní sporty. Za želvami se denně pořádají i výpravy lodí a turisté si tak mohou vychutnat plavání vedle těchto vzácných živočichů.