Řecko OnLine

cestovatelský web

Riviéra pod sídlem Bohů

Posted on in Nezařazené

Je-li v nějaké souvislosti zmíněno Řecko a letní dovolená u moře, veřejným tajemstvím řady protřelých turistů je kupodivu řecká pevnina. Hlavně pak Olympská riviéra, ležící na úpatí majestátného Olympu. Na turisty, přilétající na zájezd na pevninské Řecko, tu čekají nádherné výtvory matky přírody, jež zalahodí oku na straně jedné příkrými horami a na straně druhé čisťoučkým mořem a plážemi se zlatavě zbarveným jemným pískem. Zástupy rekreantů tady ovšem nejsou a moře a pláže bývají vždy téměř dokonale čisté. Dovolenou v Řecku si tak každý může bezezbytku vychutnat a užít.

Nejoblíbenějšími letovisky bývají Nei Pori, Leptokaria, Platamonas a Paralia. Každé ze jmenovaných skýtá turistům množství různých apartmánů, penzionů a samozřejmě hotelů a dovolenou v Řecku tak mohou trávit v ubytování, odpovídající jejich konkrétním požadavkům.

Olympská riviéra bývá někdy označována jako Pierie. Zdejší pláže bývají každým rokem oceňovány modrou vlajkou a riviéra vábí k návštěvě nejen rekreanty, preferující ničím nerušenou dovolenou na březích moří, ale i turisty, kteří se rádi pěšky vydávají na vrcholky hor a vychutnávají si atmosféru prošlých staletí. Blízké pohoří Olymp si dle řeckých bájí zvolilo dvanáct bohů za svůj domov a právě z jeho vrcholku vládl nejvyšší z nich Zeus. Okolí Olympu bylo na začátku 1. světové války vyhlášeno národním parkem.

S největší pravděpodobností nejlepší pláže celé riviéry jsou prý podél městečka Nei Pori a není se tedy co divit, že právě v tomto letovisku tráví dovolenou na zájezdech na pevninské části Řecka nejvíce turistů. Nei Pori se nachází nedaleko jižní části pohoří Olymp. Pro aktivnější jedince jsou u pláží připraveny atrakce jako je jízda na vodních lyží, let na padáku připojeném za rychlou motorovou lodí a podobné plážové sporty. Na děti čeká v centru městečka lunapark, dospělí zase mohou navštívit některý ze zdejších barů, taveren nebo obchůdků.

Necelé 3 km od Nei Pori leží příjemné letovisko Platamonas. I na tomto místě panují výborné podmínky pro koupání, moře je zde průzračně čisté. Nad Platamonasem se navíc nachází zřícenina hradu, která romanticky vynikne při západu slunce. Skvěle si lze pohled prožít v průběhu večerní procházky po pobřeží, na kterou se za soumraku vydává spousta turistů, kteří si právě Platamonas zvolili jako místo, kde v Řecku prožijí svou letní dovolenou.