Řecko OnLine

cestovatelský web

Ostrov Karpathos v Řecku

Posted on in Nezařazené

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se v Egejském moři táhne jako housenka okouzlující ostrov Karpathos. Patří do souostroví Dodekanésos a je jeho druhým největším ostrovem. V severní části k němu patří ještě ostrůvek Saria, na jihu pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Znamením Karpathosu je bující fauna a flóra a řecký nádech bytí. Ostrov měří na délku cca. 50 kilometrů, na šířku pak mezi 6 až 11 km. Jeho pobřeží měří 160 km a hlavním městem je Pigadia.

Díky tomu, že Karpathos ještě tolik nezasáhl průmyslový turismus jako nedalekou Krétu či Rhodos, návštěvníci zde mohou vychutnávat zcela odlišnou dovolenou než pouze ležení na pláži. Ostrov je samý kontrast a je možné říci, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší hora nese název Kali Limni a z moře se zvedá do výšky přes 1.200 m. Zdejší příroda je značně pestrá, rostou zde borovicové lesy, cypřiše a olivové háje. Vnitrozemské pláně jsou zarostlé trávou s voňavými bylinami, daří se zde vínu a ovocným stromům.

Díky příznivému klimatu je Karpathos často brán jako téměř skvělé místo pro prožití příjemné dovolené uprostřed léta. Během sezóny tady prší pouze zřídka a slunečních paprsků si zde dosytosti užije každý. Pobřeží je ponejvíce písečné, ale občas lze natrefit i na oblázkovou pláž. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří zlatavý písek a lemují ji zelené stráně a skaliska.

Křišťálově čistá voda v turistech neodbytně vyvolává představu, že se ocitli někde v karibském ráji a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi populární pláže dále patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis či Agios Thoros. Na jihu ostrova jsou skvělé podmínky pro vodní sporty, hlavně windsurfing.

Pro lepší poznání ostrova je možné si zapůjčit skútr, motocykl či automobil. V průběhu několika dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajinu a ostrov projet ze všech stran. Vyrazit lze samozřejmě i na pěší výlety, je ale dobré si zakoupit mapu a chodit pouze po značených cestách.