Řecko OnLine

cestovatelský web

Chios

Posted on in Nezařazené

Ostrov Chios je pátým největším ostrovem Řecka a nachází se v souostroví Kyklady v Egejském moři. Je nazýván též jako ostrov vůní. Jaký je k tomu důvod? Na celém ostrově rostou jasmíny a pomerančovníky, jež propůjčují ostrovu typickou sladkou vůni. Po celém ostrově rostou sady s ovocnými stromy, granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky, další citrusy a jsou tu i pole s divoce rostoucími tulipány. Návštěvníci jsou očarováni jeho přirozeností a poutavým mořem s křišťálově čistou vodou. Ostrov má za sebou pestrou minulost a byl dokonce i hlavním místem helénské kultury. Žili tu historičtí velikáni jako byl Homér, Neophytos Vamvas a spousta dalších.

Chios je 213 km dlouhý a rozkládá se na 842 kilometrů čtverečních. Jeho břehy jsou omývány Egejským mořem. Sever ostrova je jen sporadicky osídlen a nalézá se tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky 1.297 metrů. Dění na ostrově se točí kolem hlavního města Chio, kde žije většina obyvatel a kde se nachází i přístav. Na Chiosu je možné spatřit celou řadu starobylých vesniček, domy místních jsou v nezměněné podobě, což v turistech zanechává působivý dojmem. Mezi nimi se čas od času najde taverna připravující chioskou kuchyně, která na dálku láká kolemjdoucí úchvatnou vůní.

Na ostrově si turisté mohou volit mezi několika plážemi a vybrat si tu, která vyhovuje přímo jim. Rodiny s dětmi vyhledávají písečné pláže kvůli svým dětem, mladší jedinci rádi tráví čas na plážích s mořskými útesy a pestrým životem pod hladinou. Míří sem celá řada příznivců sportů, kteří obdivují místní vlny a provozují windsurfing a surfing. Většina pláží má písečný povrch a jen některé z nich je oblázkových. Nejznámější pláže jsou pravděpodobně Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, kde se nachází černé oblázky.

Dovolená na ostrově Chios představuje naprostý relax. Pláže jsou poloprázdné, neexistuje zde masová turistika a tak si návštěvníci mohou vychutnávat své soukromí. Od května do října se teploty pohybují kolem třiceti stupňů a je zde v plném proudu letní sezona. I v průběhu zimy stojí za to Chios navštívit a vydat se poznávat místní památky a věnovat se výletům po okolí.